Nemusíte být profesionálním sportovcem, kolagen potřebujeme všichni

Zatímco dobře sestavený jídelníček s dostatečným procentem bílkovin, tuků a sacharidů je základ, kvalitní výživové doplňky jsou jako tečka. Garantují doplnění potřebného množství těch živin a bílkovin, které z jídla nedokážete získat, nebo jich máte málo. Typickým příkladem je kolagen: víte, proč je nyní tak často zmiňovaným doplňkem stravy?

Jako základní a pro tělo esenciální stavební bílkovina se tvoří v dostatečném množství jen do určitého věku, pak jeho produkce klesá a z jídla ho získáváme příliš málo.  Po 25. roce života se zásadním způsobem snižuje tvorba vlastního kolagenu o 1 až 1,5% ročně, což znamená, že po 45. roce života se již kolagen netvoří téměř vůbec. Děje se tak i za předpokladu, že žijeme maximálně zdravým způsobem. Kouření, nadměrné vystavování slunečnímu záření a nezdravé stravování syntézu kolagenu ještě zhoršují.  Na tvorbu vlastního kolagenu má špatný vliv i oxidační stres, kterému se v dnešní době prakticky nedá vyhnout. Kolagen je však důležitou součástí pohybového aparátu, a to je důvod, proč je kolagen jeden ze základních doplňků nejen pro sportovce, ale pro všechny, kteří chtějí zůstat aktivní i v pokročilejším věku. Kolagen tvoří až 70% sušiny kloubních chrupavek, slouží proto jako mazivo kloubů a zajišťuje jejich pohyblivost. Ale je také součástí kostí, šlach, nejrůznějších tkání. Jeho nedostatek může pak vyústit nejprve do nevinného vrzání a občasných bolestí kloubů, ale později i do vážných onemocnění pohybového aparátu.

Co vše kolagen dokáže?

Pozitivní účinky kolagenu ale zdaleka neocení jen sportovci. Při pravidelném užívání kolagenu dosáhneme i dalších efektů, jakými je hezčí pleť (mladistvý vzhled, redukce vrásek, méně pigmentových skvrn, zdravé opálení), rychlejší regenerace tkání v těle, pomůže také zastavit vypadávání vlasů i zlepšit jejich kvalitu. Minulostí se stanou i lámavé nehty, které se zpevní a budou se méně štěpit. Ale jedna z nejpodstatnějších rolí kolagenu spočívá v tom, jak pomáhá kloubům, šlachám, svalům a vazivu, zkrátka celému pohybovému aparátu. Napomáhá při regeneraci svalů, zajišťuje pohyblivost kloubů, má také ochrannou funkci a při zraněních nebo zvýšené zátěži (nejen sport, ale také nadváha) pomáhá tam, kde ho tělo nejvíce potřebuje.

Vsadili jsme na nejúčinnější formu a čistotu

Na trhu existuje spousta dostupných produktů kolagenu v různých formách (ať už tablety, kostičky, roztoky …) s nespočtem příchutí, SLADIDEL a dalších přidaných látek. Collagen LIVE Motion je ve formě čistého kolagenního hydrolyzátu, který obsahuje ve vodě rozpustné kolagenní peptidy, které jsou nejlépe vstřebávány, krví a lymfou transportovány do pojivových tkání. Kolagenní hydrolyzát v prášku nepotřebuje žádné konzervanty. Snadno se smíchá ve sklenici s vodou do formy roztoku až před užíváním –  takže je čerstvý a nemá čas se zkazit. V práškové formě je minimální nebezpečí bakteriálního rozkladu. V Collagen LIVE Motion je přidaný pouze čistý vitamín C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek. Také vitamin C je přirozenou součástí chrupavek a tělo si jej neumí samo vyrobit. Collagen LIVE Motion s vitamínem C neobsahuje žádná přidaná sladidla, dochucovadla a je vhodný tak i pro naše klient s nadváhou.

Ptáte se, proč tedy nečerpáme kolagen z vepřového a hovězího masa a kostí, vývarů a huspenin? Přírodní kolagen bez úpravy se však velmi špatně vstřebává, proto je třeba jej pro vnitřní použití speciální upravovat či štěpit, aby se do těla dobře vstřebal. K tomu slouží hydrolýza – zpracování za studena, štěpení kolagenové molekuly extrahované ze živočišných produktů bez tepelné úpravy. Takto se dají zpracovat pouze vedlejší produkty ryb. Tady není potřeba tepelné zpracování, kolagen se získává enzymatickým štěpením za studena. To je výhoda oproti hovězím či vepřovým kolagenům, u kterých je tepelná úprava nutná a snižuje tím jejich účinek.